Skip to content

5 York RoadPennington, NJ 08534

Built 2006

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block78
Lot7.41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2017

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,093
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,600
37%
Improvement Value:$240,900
63%
Total Assessment$379,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,981+3.3%
2024$11,598+2.9%
2023$11,272+2.5%
2022$11,000+8.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$495,000
Sq Ft2,093DeedBook 6427, Page 1825Recorded1/22/2021

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,093DeedBook 6305, Page 1987Recorded11/6/2017

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,093DeedBook 6204, Page 1374Recorded10/21/2014

Property Sale

Sale
$453,539
DeedBook 5447, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 2006