Skip to content

7 York RoadPennington, NJ 08534

Built 2005

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Aug 13, 2018

Property Information

Block78
Lot7.42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2017

Building Details

Building Class18
Description1SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,909
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,800
37%
Improvement Value:$238,600
63%
Total Assessment$377,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,915+3.3%
2024$11,533+2.9%
2023$11,208+2.5%
2022$10,937+8.1%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,909DeedBook 6337, Page 1720Recorded8/16/2018

Property Sale

Sale
$429,151
DeedBook 5037, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 2005