Skip to content

15 York RoadPennington, NJ 08534

Built 2005

Last Sale Price
$471,942
Last Sale Date
Mar 25, 2005

Property Information

Block78
Lot7.43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2017

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,232
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,300
34%
Improvement Value:$268,400
66%
Total Assessment$407,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,871+3.3%
2024$12,459+2.9%
2023$12,108+2.5%
2022$11,815+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$471,942
DeedBook 5024, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 2005