Skip to content

19 York RoadPennington, NJ 08534

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2015

Property Information

Block78
Lot7.45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2017

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,678
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,300
32%
Improvement Value:$301,900
68%
Total Assessment$442,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,460+3.4%
2024$13,014+3.0%
2023$12,632+2.6%
2022$12,315+7.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$542,012
DeedBook 5487, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 2006