Skip to content

21 York RoadPennington, NJ 08534

Built 2006

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Aug 15, 2022

Property Information

Block78
Lot7.46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2017

Building Details

Building Class18
Description1.5SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,503
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
34%
Improvement Value:$274,300
66%
Total Assessment$413,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,048+3.3%
2024$12,630+2.9%
2023$12,276+2.5%
2022$11,979+7.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft2,503DeedBook 6498, Page 867Recorded8/30/2022

Property Sale

Sale
$506,500
Sq Ft2,503DeedBook 6385, Page 1874Recorded10/31/2019

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft2,503DeedBook 6325, Page 347Recorded5/3/2018

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 6105, Page 921

Property Sale

Sale
$454,242
DeedBook 5486, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 2006