Skip to content

28 Lexington DrivePennington, NJ 08534

Built 2003

Last Sale Price
$313,900
Last Sale Date
Jul 18, 2003

Property Information

Block78
Lot9.07
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2017

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,244
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,200
34%
Improvement Value:$266,900
66%
Total Assessment$406,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,821+3.3%
2024$12,410+2.9%
2023$12,062+2.5%
2022$11,770+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$313,900
DeedBook 4576, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 2003