Skip to content

32 Buckingham DrivePennington, NJ 08534

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block78
Lot9.18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2017

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,409
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,200
33%
Improvement Value:$279,800
67%
Total Assessment$419,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,228+3.3%
2024$12,805+2.9%
2023$12,444+2.5%
2022$12,143+7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$705,000
Sq Ft2,409DeedBook 6605, Page 852Recorded10/20/2025

Property Sale

Sale
$400,065
DeedBook 4712, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 2004