Skip to content

34 Buckingham DrivePennington, NJ 08534

Built 2004

Owner
---
Last Sale Price
$315,250
Last Sale Date
Mar 21, 2025

Property Information

Block78
Lot9.19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2017

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage2,409
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,100
32%
Improvement Value:$298,900
68%
Total Assessment$439,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,859+3.3%
2024$13,416+2.9%
2023$13,041+2.5%
2022$12,725+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$315,250
Sq Ft2,409DeedBook 6586, Page 392Recorded3/25/2025

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft2,491DeedBook 6333, Page 264Recorded7/12/2018

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 6018, Page 196

Property Sale

Sale
$494,900
DeedBook 4817, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 2004