Skip to content

8 Spring Hollow DrHopewell, NJ 08525

Built 1986

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jul 25, 2001

Property Information

Block7
Lot2.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class18
Description2SF2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,085
Acreage3.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$381,500
59%
Improvement Value:$267,900
41%
Total Assessment$649,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,502+6.1%
2024$19,317+6.0%
2023$18,216+4.7%
2022$17,403+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 4106, Page 38

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 3497, Page 71

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 23660, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1986