Skip to content

25 Plymouth StPennington, NJ 08534

Built 1990

Last Sale Price
$222,500
Last Sale Date
Jul 31, 1998

Property Information

Block80
Lot142.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description1SF/2AG/POOL
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage3,806
Acreage1.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,600
36%
Improvement Value:$304,300
64%
Total Assessment$476,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,056+5.0%
2024$14,345-0.1%
2023$14,359+2.5%
2022$14,012+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook 3455, Page 191

Property Sale

Sale
$34,225
DeedBook 2550, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1990