Skip to content

11 Beech StPennington, NJ 08534

Built 1962

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Nov 27, 1996

Property Information

Block81
Lot154.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,440
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,200
68%
Improvement Value:$80,200
32%
Total Assessment$248,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,842+6.9%
2024$7,334-0.1%
2023$7,342+2.5%
2022$7,164+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 3145, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1962