Skip to content

14 Plymouth StPennington, NJ 08534

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2003

Property Information

Block81
Lot157.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,542
Acreage1.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,000
53%
Improvement Value:$165,000
47%
Total Assessment$349,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,018+5.9%
2024$10,409-0.1%
2023$10,419+2.5%
2022$10,167+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958