Skip to content

12 Plymouth StPennington, NJ 08534

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2015

Property Information

Block81
Lot160.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class16
Description1SF 3UG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,645
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,000
60%
Improvement Value:$118,000
40%
Total Assessment$295,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,313+6.3%
2024$8,758-0.1%
2023$8,767+2.5%
2022$8,555+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1935