Skip to content

48 Orchard AvePennington, NJ 08534

Built 1975

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
May 16, 1994

Property Information

Block82
Lot178
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description1SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,666
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,800
50%
Improvement Value:$171,800
50%
Total Assessment$343,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,847+5.9%
2024$10,244-0.1%
2023$10,254+2.5%
2022$10,006+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 2836, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1975