Skip to content

15 Crest AvePennington, NJ 08534

Built 1954

Last Sale Date
Dec 13, 2011

Property Information

Block83
Lot55.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,484
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,600
57%
Improvement Value:$123,100
43%
Total Assessment$287,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,833+6.6%
2024$8,285-0.1%
2023$8,294+2.6%
2022$8,087+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954