Skip to content

18 Orchard AvePennington, NJ 08534

Built 1945

Last Sale Price
$15,100
Last Sale Date
Dec 13, 2011

Property Information

Block83
Lot88.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,501
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,400
57%
Improvement Value:$115,700
43%
Total Assessment$272,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,590+6.6%
2024$8,059-0.1%
2023$8,067+2.5%
2022$7,871+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$15,100

Property Built

Built

Year Built: 1945