Skip to content

16 Orchard AvePennington, NJ 08534

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2022

Property Information

Block83
Lot89.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class16
Description2 DWELLINGS 1OB
Dwellings2
ZoningR100
Sq Footage1,759
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,400
56%
Improvement Value:$124,400
44%
Total Assessment$280,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,865+6.5%
2024$8,325-0.1%
2023$8,333+2.5%
2022$8,131+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft984DeedBook 6275, Page 1251Recorded2/6/2017

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 4904, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1925