Skip to content

14 Orchard AvePennington, NJ 08534

Built 1994

Last Sale Price
$392,000
Last Sale Date
Oct 25, 2007

Property Information

Block83
Lot90.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class16
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,804
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,800
48%
Improvement Value:$175,600
52%
Total Assessment$340,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,746+5.9%
2024$10,146-0.1%
2023$10,156+2.5%
2022$9,910+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$392,000
DeedBook 5747, Page 268

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 3265, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1994