Skip to content

6 Crest AvePennington, NJ 08534

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2020

Property Information

Block84
Lot26.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,672
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,600
57%
Improvement Value:$129,900
43%
Total Assessment$302,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,550+6.3%
2024$8,988-0.1%
2023$8,997+2.5%
2022$8,779+2.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$329,900

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 6257, Page 767Recorded8/1/2016

Property Sale

Sale
$302,000
DeedBook 6185, Page 74

Property Sale

Sale
$302,000

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 6185, Page 74Recorded12/23/2013

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 6153, Page 633

Property Sale

Sale
$284,500
DeedBook 6033, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 1948