Skip to content

10 Crest AvePennington, NJ 08534

Built 1952

Owner
---
Last Sale Price
$438,500
Last Sale Date
Dec 27, 2024

Property Information

Block84
Lot29.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,018
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$171,800
72%
Improvement Value:$65,700
28%
Total Assessment$237,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,498+7.1%
2024$7,001-0.1%
2023$7,008+2.5%
2022$6,839+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$438,500
Sq Ft1,018DeedBook 6579, Page 1988Recorded1/10/2025

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 3971, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1952