Skip to content

22 Crest AvePennington, NJ 08534

Built 1954

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Nov 19, 2013

Property Information

Block84
Lot41.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2001

Building Details

Building Class17
Description2SF 1AG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,454
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,200
58%
Improvement Value:$119,100
42%
Total Assessment$285,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,007+6.4%
2024$8,462-0.1%
2023$8,470+2.5%
2022$8,265+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 6182, Page 1827

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,454DeedBook 6182, Page 1827Recorded11/19/2013

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 4580, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1954