Skip to content

42 Diverty RdPennington, NJ 08534

Built 1923

Owner
---
Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 31, 2025

Property Information

Block86.01
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description1SF 1UG
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,807
Acreage0.64

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$152,800
50%
Improvement Value:$155,700
50%
Total Assessment$308,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,739+3.3%
2024$9,428
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,807DeedBook 6595, Page 925Recorded6/27/2025

Property Built

Built

Year Built: 1923