Skip to content

34 Diverty RdPennington, NJ 08534

Built 1936

Owner
---
Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 3, 2023

Property Information

Block86.01
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description1SF 1OB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage---
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,600
57%
Improvement Value:$104,000
43%
Total Assessment$240,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,596+3.3%
2024$7,353
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 6517, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1936