Skip to content

6 Diverty RdPennington, NJ 08534

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$321,000
Last Sale Date
Jul 21, 2025

Property Information

Block86.02
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage932
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,000
63%
Improvement Value:$74,200
37%
Total Assessment$198,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,257+3.3%
2024$6,057
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$321,000
Sq Ft932DeedBook 6600, Page 894Recorded8/13/2025

Property Built

Built

Year Built: 1959