Skip to content

27 Diverty RdPennington, NJ 08534

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 7, 2012

Property Information

Block87
Lot105.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page2002

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
ZoningR100
Sq Footage1,974
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,100
46%
Improvement Value:$187,900
54%
Total Assessment$345,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,892+3.3%
2024$10,543-0.1%
2023$10,554+2.5%
2022$10,298+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960