Skip to content

1598 Reed RdPennington, NJ 08534

Industrial

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jun 2, 2005

Property Information

Block88
Lot1.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
ZoningSI
Sq Footage---
Acreage6.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,500
59%
Improvement Value:$266,500
41%
Total Assessment$650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,521+3.3%
2024$19,864-0.1%
2023$19,884+2.5%
2022$19,403+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 5080, Page 212

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 3665, Page 166