Skip to content

2331 Pennington RdPennington, NJ 08534

Built 1920

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
Jun 3, 1994

Property Information

Block88
Lot23.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2SF 2UG 1OB PL
Dwellings1
ZoningSI
Sq Footage2,648
Acreage3.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,400
47%
Improvement Value:$211,400
53%
Total Assessment$398,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,590+3.3%
2024$12,187-0.1%
2023$12,199+2.5%
2022$11,904+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 2818, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1920