Skip to content

1574 Reed RdPennington, NJ 08534

Commercial

Last Sale Price
$1,900,000
Last Sale Date
Dec 8, 2020

Property Information

Block88
Lot33.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description1S COMM BLDG
Dwellings1
ZoningSI
Sq Footage---
Acreage3.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$679,000
44%
Improvement Value:$871,000
56%
Total Assessment$1,550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,934+3.3%
2024$47,368-0.1%
2023$47,415+32.4%
2022$35,820+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,900,000
DeedBook 6424, Page 582Recorded12/10/2020

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 4649, Page 236