Skip to content

2377 Pennington RdPennington, NJ 08534

Built 1930

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 30, 2024

Property Information

Block88
Lot5.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class47
Description2SF/DG
Dwellings3
ZoningSI
Sq Footage3,196
Acreage3.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,600
63%
Improvement Value:$106,000
37%
Total Assessment$286,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,048+3.3%
2024$8,758-0.1%
2023$8,767+2.5%
2022$8,555+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft3,196DeedBook 6563, Page 1633Recorded8/2/2024

Property Built

Built

Year Built: 1930