Skip to content

306 Penn Titusville RdPennington, NJ 08534

Built 2001

Last Sale Price
$998,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block89.01
Lot1.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG/POOL
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,496
Acreage1.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$284,600
39%
Improvement Value:$440,400
61%
Total Assessment$725,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,888+3.3%
2024$22,156-0.1%
2023$22,178+2.5%
2022$21,641+2.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$998,000
Sq Ft4,496DeedBook 6496, Page 62Recorded8/12/2022

Property Sale

Sale
$788,000
DeedBook 5994, Page 32

Property Sale

Sale
$1,475,686
DeedBook 5878, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

SaleMulti
$600,000
DeedBook 3953, Page 31

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 2413, Page 295