Skip to content

308 Penn Titusville RdPennington, NJ 08534

Built 2001

Last Sale Price
$935,000
Last Sale Date
Jul 30, 2008

Property Information

Block89.01
Lot1.05
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG/POOL
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,619
Acreage1.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,500
35%
Improvement Value:$599,900
65%
Total Assessment$922,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,120+3.3%
2024$28,189-0.1%
2023$28,216+2.5%
2022$27,534+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$935,000
DeedBook 5900, Page 56

Property Sale

Sale
$563,000
DeedBook 4016, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 3750, Page 287

Property Sale

SaleMulti
$450,000
DeedBook 2413, Page 295