Skip to content

560 West Scotch RdPennington, NJ 08534

Built 1994
Commercial

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
May 8, 2013

Property Information

Block89.01
Lot1.10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class19
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage6,283
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,400
37%
Improvement Value:$657,900
63%
Total Assessment$1,044,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,969+3.3%
2024$31,914-0.1%
2023$31,945+2.5%
2022$31,172+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$995,000
DeedBook 6170, Page 580

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2737, Page 137