Skip to content

556 West Scotch RdPennington, NJ 08534

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2010

Property Information

Block89.01
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,399
Acreage1.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,300
62%
Improvement Value:$139,500
38%
Total Assessment$365,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,548+7.8%
2024$10,714-0.1%
2023$10,725+2.5%
2022$10,465+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965