Skip to content

605 Scotch RdPennington, NJ 08534

Built 1970

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 14, 2017

Property Information

Block89.01
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class18
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage2,416
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,900
45%
Improvement Value:$229,200
55%
Total Assessment$418,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,199+7.2%
2024$12,313-0.1%
2023$12,325+2.5%
2022$12,027+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,416DeedBook 6293, Page 1237Recorded7/25/2017

Property Built

Built

Year Built: 1970