Skip to content

1 Timkak LanePennington, NJ 08534

Built 1985

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
May 7, 2021

Property Information

Block89.02
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG/POOL
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,169
Acreage2.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,000
53%
Improvement Value:$300,800
47%
Total Assessment$640,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,230+3.3%
2024$19,583-0.1%
2023$19,602+2.5%
2022$19,128+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000
Sq Ft3,169DeedBook 6442, Page 419Recorded5/24/2021

Property Sale

Sale
$729,000

From:

To:

Sq Ft3,169DeedBook 6201, Page 1146Recorded9/5/2014

Property Sale

Sale
$549,000
DeedBook 4332, Page 93

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 2826, Page 350

Property Sale

Sale
$374,800
DeedBook 2470, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1985