Skip to content

3 Michael WayPennington, NJ 08534

Built 1988

Last Sale Price
$817,000
Last Sale Date
Jul 14, 2016

Property Information

Block89.02
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class18
Description2SF3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,367
Acreage2.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,200
41%
Improvement Value:$462,500
59%
Total Assessment$784,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,773+3.3%
2024$23,980-0.1%
2023$24,004+2.5%
2022$23,423+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$817,000

From:

To:

Sq Ft4,367DeedBook 6256, Page 858

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 2472, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1988