Skip to content

616 Scotch RdPennington, NJ 08534

Built 1986

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Jul 27, 2020

Property Information

Block89.02
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class18
Description2SF3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,484
Acreage1.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,200
41%
Improvement Value:$376,000
59%
Total Assessment$637,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,116+3.3%
2024$19,473-0.1%
2023$19,492+2.5%
2022$19,020+2.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft3,484DeedBook 6412, Page 481Recorded8/28/2020

Property Sale

Sale
$691,321

From:

To:

Sq Ft3,484DeedBook 6299, Page 17Recorded9/7/2017

Property Sale

Sale
$648,250
DeedBook 4833, Page 271

Property Sale

Sale
$555,000
DeedBook 4193, Page 49

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 2451, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 1986