Skip to content

7 Timkak LanePennington, NJ 08534

Built 1989

Last Sale Price
$652,000
Last Sale Date
Jul 31, 2017

Property Information

Block89.02
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class18
Description2SB3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,112
Acreage2.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,200
53%
Improvement Value:$289,100
47%
Total Assessment$620,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,583+3.3%
2024$18,956-0.1%
2023$18,975+4.1%
2022$18,229+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$652,000

From:

To:

Sq Ft3,112DeedBook 6296, Page 110Recorded8/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 2398, Page 864