Skip to content

56 Dublin RdPennington, NJ 08534

Built 1977

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 6, 2017

Property Information

Block89
Lot11.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF 1UG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage1,935
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$259,600
57%
Improvement Value:$194,100
43%
Total Assessment$453,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,323+3.3%
2024$13,865+4.7%
2023$13,249+2.5%
2022$12,928+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1977