Skip to content

117 Wash Cross Penn Rd(Block 89 Lot 12.01)Pennington, NJ 08534

Built 1740
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1,074
Last Sale Date
Aug 9, 2013

Property Information

Block89
Lot12.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class20
Description2SF 3OB
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,960
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,500
32%
Improvement Value:$578,800
68%
Total Assessment$849,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,812+3.3%
2024$25,955+2.1%
2023$25,414+2.5%
2022$24,799+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,074
DeedBook 6176, Page 1074

Property Built

Built

Year Built: 1740