Skip to content

4 Glenwood DrivePennington, NJ 08534

Built 1999

Last Sale Price
$446,500
Last Sale Date
Apr 20, 1999

Property Information

Block89
Lot18.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG/POOL
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,902
Acreage2.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$309,600
41%
Improvement Value:$439,700
59%
Total Assessment$749,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,655+3.3%
2024$22,899-0.1%
2023$22,921+2.5%
2022$22,367+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$446,500
DeedBook 3603, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1999