Skip to content

16 Glenwood DrivePennington, NJ 08534

Built 1999

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Oct 4, 2024

Property Information

Block89
Lot18.09
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,480
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,000
40%
Improvement Value:$401,100
60%
Total Assessment$673,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,250+3.3%
2024$20,570-0.1%
2023$20,590+4.5%
2022$19,707+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft3,480DeedBook 6571, Page 1202Recorded10/16/2024

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft3,537DeedBook 6204, Page 154Recorded10/9/2014

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 3247, Page 308