Skip to content

7 Glenwood DrivePennington, NJ 08534

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2008

Property Information

Block89
Lot18.13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG/POOL
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,494
Acreage2.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$301,200
37%
Improvement Value:$521,100
63%
Total Assessment$822,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,960+3.3%
2024$25,129-0.1%
2023$25,154+2.5%
2022$24,546+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$372,800
DeedBook 2925, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1995