Skip to content

2 Pine Tavern CourtPennington, NJ 08534

Built 1997

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jun 14, 2019

Property Information

Block89
Lot18.14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class18
Description2SF/2AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,616
Acreage2.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$303,000
42%
Improvement Value:$417,600
58%
Total Assessment$720,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,749+3.3%
2024$22,022-0.1%
2023$22,043+2.5%
2022$21,510+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000
Sq Ft3,616DeedBook 6372, Page 1219Recorded7/2/2019

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 3202, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1997