Skip to content

14 Michael WayPennington, NJ 08534

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2021

Property Information

Block89
Lot4.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class18
Description2SB 3AG
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage3,639
Acreage3.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,600
51%
Improvement Value:$356,200
49%
Total Assessment$722,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,819+3.3%
2024$22,089-0.1%
2023$22,110+2.5%
2022$21,576+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$723,000

From:

To:

Sq Ft3,639DeedBook 6262, Page 1793Recorded9/23/2016

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 2421, Page 611