Skip to content

4 Timkak LanePennington, NJ 08534

Built 1988

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Apr 12, 1991

Property Information

Block89
Lot4.13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class18
Description2SF/3AG/POOL
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage5,028
Acreage1.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,500
39%
Improvement Value:$514,700
61%
Total Assessment$837,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,430+3.3%
2024$25,585-0.1%
2023$25,610+2.5%
2022$24,990+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 2562, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1988