Skip to content

8 Timkak LanePennington, NJ 08534

Built 1989

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block89
Lot4.15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class18
Description2SB/3AG/PL/1OB
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage4,079
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,000
41%
Improvement Value:$458,500
59%
Total Assessment$780,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,640+3.3%
2024$23,852-0.1%
2023$23,876+2.5%
2022$23,298+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$805,000

From:

To:

Sq Ft4,079DeedBook 6329, Page 1490Recorded6/8/2018

Property Sale

Sale
$803,000
DeedBook 6012, Page 569

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 3820, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$412,000
DeedBook 2446, Page 542