Skip to content

23 Michael WayPennington, NJ 08534

Built 2017

Last Sale Price
$1,560,000
Last Sale Date
Jun 27, 2017

Property Information

Block89
Lot5.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class20
Description---
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage6,663
Acreage7.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$374,900
23%
Improvement Value:$1,229,500
77%
Total Assessment$1,604,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,651+3.3%
2024$49,030-0.1%
2023$49,079+2.5%
2022$47,891+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,560,000

From:

To:

Sq Ft6,663DeedBook 6291, Page 578Recorded7/5/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017