Skip to content

24 Michael WayPennington, NJ 08534

Built 2007

Last Sale Price
$1,975,000
Last Sale Date
Aug 11, 2007

Property Information

Block89
Lot5.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class20
Description2SF/2AG/POOL
Dwellings1
ZoningVRC
Sq Footage6,978
Acreage9.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$391,500
23%
Improvement Value:$1,335,000
77%
Total Assessment$1,726,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,506+3.3%
2024$52,762-0.1%
2023$52,814+2.5%
2022$51,536+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,975,000
DeedBook 5723, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 2007