Skip to content

7 Dunwald Lane(Block 8 Lot 13.01)Hopewell, NJ 08525

Built 1920
Farm (Regular)

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Mar 7, 2002

Property Information

Block8
Lot13.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2UG 3OB
Dwellings1
ZoningMRC
Sq Footage1,532
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
65%
Improvement Value:$144,500
35%
Total Assessment$414,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,086-2.6%
2024$13,431+5.9%
2023$12,680+2.5%
2022$12,373+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 4248, Page 161

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 3215, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1920